A A A

 

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych i pasywnych !

 

Miło nam jest poinformować Państwa, że od 2013 roku ruszają dopłaty do kredytów na energooszczędne mieszkania i domy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wesprzeć inwestorów bezzwrotną kwotą 50 tys. zł w przypadku budowy lub zakupu domu pasywnego oraz 30 tys. zł przy budowie lub zakupie domu energooszczędnego. Dotacja dotyczy również zakupu mieszkań w budynkach wielorodzinnych o niskim zapotrzebowaniu na energię. Przewiduje się, że program ruszy w I kwartale 2013 r.

 

Uruchamiany program jest odpowiedzią na wymogi, jakie stawia Unia Europejska wobec swoich członków. Polska zobowiązana  jest aby od końca 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niskim, niemalże zerowym zużyciu energii. Budowa domu energooszczędnego stanie się więc w niedługim czasie obowiązkiem.

 

Budowa domu o niskim zużyciu energii  niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla samych użytkowników budynku ale i dla środowiska. Celem programu NFOŚIGW jest  wsparcie budownictwa energooszczędnego, a co za tym idzie uniknięcie emisji około 50 000 ton CO2 rocznie. Niewątpliwie koszt inwestycji jest wyższy od budowy domu standardowego, ale dzięki takim programom jaki realizuje NFOŚIGW będzie on mniej odczuwalny dla inwestora.  Dom energooszczędny to przede wszystkim niższe koszty eksploatacji, co jest niezwykle ważne w perspektywie długiego użytkowania budynku.


Dopłaty do budowy lub zakupu domu w zależności od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania

energia użytkowa potrzebna do ogrzewania

Koszt budowy

(200 m2)

Dopłata NFOŚIGW

Roczny koszt ogrzewania

dom standardowy 105 kWh/(m2·rok)

500 000 zł

brak

6 200 zł

dom energooszczędny ≤ 40 kWh/(m2·rok)

550 000 zł

30 000 zł brutto*

2 600 zł

dom pasywny  ≤ 15 kWh/(m2·rok)

600 000 zł

50 000 zł brutto*

900 zł

*) kwota brutto, gdyż dotacja stanowi przychód, który należy uwzględnić przy całorocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych

 

źródło danych: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.nfosigw.gov.pl

 

Dofinansowanie zostanie wpłacone inwestorowi budującemu energooszczędny dom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie w formie dotacji wpłacanej na konto beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013-2018, a wydatkowanie środków z nim związanych do     31.12.2022 r. Szczegóły dofinansowania i lista placówek bankowych nie są jeszcze znane, zachęcamy więc do śledzenia informacji na stronie głównej NFOŚIGW.

 

 


Firma Domy i Domki Grupa SUMMARUM od samego początku istnienia wspiera idee budowy domów o niskim zużyciu energii. Budujemy domy energooszczędne o współczynniku przenikania ścian zewnętrznych 0,16 W/m2·K oraz domy pasywne o współczynniku  0,10 W/m2·K. Nasza  firma może się poszczycić wieloma osiągnięciami w tym obszarze.  Wybudowaliśmy setki domów energooszczędnych i na tym nie przestajemy. Chcemy budować domy, których użytkowanie będzie  tanie i komfortowe a ich domownicy zadowoleni.

 

 

 

Foto. nr  1. Dom pasywny w Bielawie koło Warszawy. Dom wybudowany przez firmę Domy i Domki Grupa SUMMARUM w roku 2012 r. Przeprowadzony test szczelności owego domu potwierdził wysoką jakość budowanych przez nas budynków.  Współczynnik szczelności wyniósł 0,45 1/h, co znacznie przewyższa wymagania instytutu PIBP (czyli 0,60 1/h) współpracującym z Instytutem domów pasywnych w Darmstadt. Protokół w wykonania próby szczelności budynku.

 

 

 

Foto. nr 2. Dom pasywny w Solcu koło Warszawy. Dom wybudowany przez firmę Domy i Domki Grupa SUMMARUM, który aktualnie jest do sprzedaży. Projekt domu został sporządzony zgodnie z wymogami standardu budynku pasywnego. Obliczone zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku wynosi 14,6 kWh/(m2·rok). Zaświadczenie o wyniku ostatecznych obliczeń przeprowadzonych w PHPP.

 

Podajemy linki do ważnych informacji na temat programu: ,,Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”.

 

 

 

 
Budujemy domy energooszczędne w standardzie, a domy pasywne na życzenie.
Nasze domy szkieletowe to wygoda i bliskość natury.
Domy w Solcu - szyk i elegancja w jednym